Festival overview

Sylwia Apka “kobieta w nauce”

Pamiętam dziecięce marzenia  o przyszłym zawodzie. Chłopcy marzyli ,że zostaną strażakami,policjantami lub naukowcami. Dziewczynki marzyły o karierze weterynarza, modelki, piosenkarki. W naszych czasach jest to całkowicie normalne. Małe dziewczynki dorastają i spełniają swoje marzenia. Jednak 100 lat temu mogły o tym jedynie marzyć. Na poczatku XX wieku świat byl zbudowany w zupelnie inny sposob. To mężczyźni mieli prawo do głosowania czy do nauki. Kobiety miały zostać strażniczkami domowego ogniska. Według panującego wtedy systemu kobieta nie potrzebowała studiów do prowadzenia domu.

Maria aby studiować musiała porzucić rodzinę, przyjaciół , pracę. Wyobrażacie sobie nagle opuścic wszystko co mamy ? Zostawić rodziców ,znajomych i wyjechać do zupełnie obcego kraju? Płeć piękna ,aby studiować musiała wykazać się niewiarygodną inteligencją i bystroscią. Skłodowska- Curie zdała egzaminy na Sorbonie i dostała się na wydział fizyki i chemii jako pierwsza kobieta w historii uniwersytetu. Droga kobiety naukowca była trudna. Mężczyźni często nie chcieli współpracować z kobietami, ponieważ uważali ,że kobieta nie ma prawa ,aby się realizować. Nawet Albert Eintein powiedział “Tylko niewiele kobiet jest w stanie osiagnąć coś w nauce. Własnej córki nie posłałbym na fizykę.” Współczesnie kobiety pracują z mężczyznami  i wcale nie są dyskryminowane ze wzgledu na swoją płeć.  Wówczas zatrudnienie kobiety w labolatorium było bardzo rzadkie. Maria Skłodowska-Curie była bardzo bystra ,więc została zatrudniona. Tam poznała swojego  męża , z którym otrzymała prestiżową Nagrodę Nobla. Kobieta nagrodzona tą nagrodą nie była częstym zjawiskiem w środowisku naukowym, a co dopiero nagroda przyznana podwójnie ? Zupełnie niespotykane. Maria Skłodowska-Curie dalej pozostaje jedyną kobietą nagrodzoną tą nagrodą aż dwukrotnie.

Nie wyobrażamy sobie teraz jak te kobiety miały trudno. Były stawiane przed wyborem : Nauka czy rodzina ? W naszych czasach na porządku dziennym jest ,że kobiety studiują, realizują się, zakładają własne firmy a przy tych obowiązkach normalnie zakładają rodzinę i wychowują dzieci. Dziś nie ma takich ograniczeń, panuje równouprawnienie co daje kobietom możliwość samorealizacji. Czy jestesmy w stanie wyobrazić sobie ,że mógłby ktos zabronić nam spełniania marzeń ? Może tylko niektóre kraje współczesnie oferują taką możliwosć ?

Wiem napewno jedną rzecz: Kobiety osiągnęły pewny rodzaj wolnosci ,który po częsci jest zasługą Marii Skłodowskiej-Curie ,która dała przykład ,że kobieta mimo przeciwności losu może zrealizować swoje marzenia.

POWROT DO STRONY GLOWNEJ

Comments

2 Responses to “Sylwia Apka “kobieta w nauce””

  1. marta says:

    świetna praca 🙂

Trackbacks

Check out what others are saying about this post...


Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!