Festival overview

Małgorzata Bednarz „Kobieta- naukowiec”.

Zespół Szkół Zawodowych
i Ogólnokształcących w Biłgoraju
kl. IV Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie

Małgorzata Bednarz

 

„Kobieta- naukowiec”.

 

 

„Mario – strofuje Piotr Curie żonę – Znów nie ma węgla! Palmy polonem!

– Polon? Za krótki okres rozpadu, oszczędniej będzie używać radu!”.

Maria Skłodowska Curie nie dość, że zdolna, to jeszcze skromna. Mawiała „Człowiek nigdy nie ogląda się na to co zrobione, ale patrzy na to, co ma przed sobą do zrobienia”.

Pierwsza kobieta, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinach nauk przyrodniczych. Uhonorowana wraz z mężem za odkrycie dwóch nowych pierwiastków radu i polonu, o których wspomniałam przytaczając anegdotę Edwarda Clerihewa Bentleya z „Biografii dla Początkujących”.

Kobiecość, indywidualizm, osobowość są wielką przeszkodą w pracy naukowca. Uważam, że czasy w których żyła Maria Skłodowska- Curie były okrutne dla jej kariery. Polskie Uniwersytety nie przyjmowały kobiet, a zdobycie wykształcenia wiązało się z wyjazdem za granicę. Brak pieniędzy odbierał nadzieję na spełnienie marzeń.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie „jak to się stało, że dokonała tak wiele?”. Chciałoby się odpowiedzieć  to proste, spełniła marzenia. Jednak  ta wybitna kobieta musiała włożyć wiele wysiłku i starań, aby zarobić na studia  we Francji, podjęła pracę guwernantki i tak zrobiła pierwszy krok ku spełnieniu marzeń.

Osobowość Marii Skłodowskiej wynikała z jej pochodzenia i zainteresowań, jak wynika z książki Teresy Kaczorowskiej o tytule „Córka Mazowieckich równin czyli Maria Skłodowska Curie na Mazowszu”. Była ona silnie związana z rodziną. Okres niewoli rosyjskiej nie do końca pozwalał na realizację planów, ale mimo to podjęła pracę guwernantki, uczyła języka polskiego i na zawsze została patriotką. Podziwiam jej odwagę i nieposkromiony zapał do nauki, gdyż od najmłodszych lat posiadała wszechstronne zainteresowania. Laboratorium dla chemiczki było miejscem, w którym czuła się bardzo dobrze. Przed wyjazdem do Francji miała okazję potajemnie pracować nad zgłębieniem zagrożeń dotyczących analizy chemicznej
w Warszawskim Muzeum  Przemysłu i Rolnictwa. Skłodowska pisała w swych pamiętnikach „Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.” Praca dawała jej wiele radości.

Poprzez swój indywidualizm Maria Skłodowska Curie przyczyniła się
do odkrycia radu i polonu, opracowania teorii promieniotwórczości oraz technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Tej uczonej cały świat zawdzięcza wiele, gdyż pod jej kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Była prekursorem radiochemii. Pozycja kobiety w społeczeństwie w ówczesnym czasie nie była łatwa, świadczy o tym między innymi fakt iż niewiele kobiet mogło się kształcić. Nawet we Francji Maria Skłodowska-Curie była jedną z niewielu kobiet na Uniwersytecie. Światowej sławy uczona narodowości polskiej we Francji rozwinęła swoją karierę naukową. Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Po raz pierwszy z fizyki w 1903roku wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości naturalnej. Była to pierwsza nagroda wręczona kobiecie w dziedzinie fizyki. Drugą  Noblistką i ostatnią uhonorowaną w fizyce była Maria Goeppert- Mayer, w 1963 roku, dokonała odkrycia dotyczącego struktur nuklearnych. Również była to kobieta naukowiec pochodzenia polskiego.

Na cześć Marii Skłodowskiej Curie w setną rocznicę odkrycia polonu i radu z inicjatywy komitetu obchodów w reżyserii Krzysztofa Szmagiera w 1998roku powstał film biograficzny pod tytułem „Maria”. Wśród ludzi była uważana za wielką kobietę, ale sama nie uważała się za taką. Chciała dokonać odkryć, które pomogą światu, niekoniecznie przyniosą jej bogactwo. Mówiła, że „Rad nie powinien wzbogacić nikogo, należy do wszystkich ludzi”.

Kobietą naukowcem stała się również córka Skłodowskiej Irena, która
w 1934roku wraz z mężem wykonała zdjęcie komory mgłowej, na którym uwieczniła zjawisko tworzenia się fal elektron – pozyton z fotonów, a w 1935 roku otrzymali Nagrodę Nobla z chemii w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości – syntezy nowych nukleoidów promieniotwórczych.

Kobietom nie było łatwo dokonać wielkich rzeczy, gdyż niekoniecznie były dopuszczane do nauki. Dawnej kobiecość nie charakteryzowała się wykształceniem a rola kobiety w społeczeństwie znaczyła niewiele. Uważam, że gdyby kiedyś płci żeńskiej nie zabraniano się rozwijać i uczyć teraz byłoby więcej Noblistek. Prawdopodobnie wiele talentów nie zostało odkrytych i poszło na zatracenie.

Maria Skłodowska Curie jest dla wszystkich kobiet przykładem na to, że nie tylko mężczyźni mogą dokonać wielkich rzeczy. Pokazała nam jak wiele można osiągnąć pomagając innym i przyczyniając się dla dobra ogółu. Spora część filmów została poświęcona ku czci uczonej między innymi „W stulecie wielkiej uczonej” film biograficzny w reżyserii Stanisława Grabowskiego, „Madame Curie” wyreżyserowany przez Marcina Leroya i wiele innych opowiadających o osobistości, indywidualności i kobiecości, naukowca – płci żeńskiej Marii Skłodowskiej Curie.

Myślę, że Maria Skłodowska Curie to naukowiec wszechczasów. Pomimo trudnej sytuacji politycznej kraju i przeszkód miała odwagę dokonać wielkich czynów. Dzięki solidnej pracy przyczyniła się do poprawy sytuacji lecznictwa raka. Dała nadzieję milionom na wyzdrowienie. Jako kobieta naukowiec w męskim gronie dokonała więcej niż niejeden z nich. Jako rodaczka chemiczki jestem dumna z jej postawy. Ówczesne czasy również są ciężkie dla kariery kobiet, ale dzięki niej wiele z nas motywuje swoje siły do działania. To dzięki takim osobom jak Maria Skłodowska Curie, młode dziewczęta wierzą w to, jak wiele mogą osiągnąć

w dorosłym życiu. Nie koniecznie każdemu z nas daje przykład na to, żeby stać się naukowcem. Życie i osiągnięcia uczonej pokazują nam jak można wiele osiągnąć nie posiadając nic poza marzeniami. Ważne jest również to, czego sami pragniemy i droga, którą pójdziemy. Czasami trzeba też wiele poświęcić. Najczęściej są to ograniczone kontakty z rodziną i przyjaciółmi, ale żeby coś osiągnąć trzeba się zdecydować na taki krok. Uważam, że warto dążyć ku spełnieniu marzeń. To one dają nam wiarę na lepsze jutro. Maria Skłodowska- Curie, Irena Joliot Curie oraz Maria Goeppert- Mayer pokazują nam, jak wiele rola kobiety może znaczyć w naukowym świecie. Kto wie jakby teraz wyglądało nasze życie, gdyby nie one?

 

Slowo i ocena jury/sekcja polska  /Teresa Stella Sawicka

 

Juz poczatkowe zdania tego essaju, spowodowaly moj natychmiastowy usmiech, jako ze prowadzily do bardzo tradycyjnej oceny zycia MCS i Jej osiagniec, uzywajac komentarzy koncentrujacych sie na trudnosciach zycia kobiety w tych czasach, co ma prowadzic czytelnika do dzisiejszej roli i sytuacji nowoczesnej kobiety.

 

Content  6

Style     6

Overall   6

POWROT DO STRONY GLOWNEJ

Comments

One Response to “Małgorzata Bednarz „Kobieta- naukowiec”.”

Trackbacks

Check out what others are saying about this post...
  1. […] From: Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących; Małgorzata Bednarz Essay: Kobieta- nau… Birth: 18 lat […]Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!